Rady jak pečovat o zakrslého teddy králíčka

Teddy z Loučné https://teddy-z-loucne.webnode.cz/

* Očkování + přeléčení proti kokcidióze Kokcidióza je velice nebezpečné onemocnění. Králíčka přeléčete ihned po přívozu domů (lék koupíte u veterináře, sáček stojí cca 30,-kč) Mnoha chovatelů přeléčuje každých půl roku, ale každý veterinář a chovatel si to dělá po svém. Mor a myxomatoza jsou pro králíčka smrtelná onemocnění, proto toto očkování nepodceňte!

Očkování stačí až v 10-tém týdnu života králíčka a nejdříve po 14-ti dnech po přeléčení proti kokcidiím.

* Bydlení králíčka Klec, plastobox minimálně 80cm dlouhou. Miska a pítko minimálně 250ml. Jesličky na seno. Osvědčili se mi plastové, které se přichycují zvenku. Vnitřní, kovové jsou nebezpečné, králičci do nich rádi hopsají a mohou si způsobit úraz. Záchůdek (králičí, kočičí) do záchůdku používám dřevěné pelety. Podestýlka může být jakákoliv, peletky, koberec, deka, ručník. Domeček králíčkovi nedávejte hnedka první den, až tak po měsíci. Potřebuje si zvyknout na pachy a prostředí.

* Krmení

Nezbytnou součástí jídelníčku je SENO. Používejte kvalitní granule, Výkrmové granule jsou určené pro králíky, které jsou na maso, pro rychlý vzrůst a žijí cca 6 měsíců. Váš králíček má před sebou cca 5 -9 let života. Já používám Berkel light. Pokud budete přecházet na jiné krmivo, tak postupně a pomalu. Zeleninu podávejte až od třetího měsíce. Dříve to není vhodné, králíček by se mohl nafouknout a umřít. Začínejte jedním druhém a po kousíčkách. Do vody přidávejte Acidomid K, napomáhá k udržení správného prostředí ve střevech a předcházíte tak kokcidióze.

* Péče o srst

Minimálně jednou týdně králíčka pročešte hřebínkem na kočky a čas od času zkontrolujte drápky. Případně zastřihněte nebo poproste veterináře. Pokud necháte drápky přerůst, ušáčka to bude bolet a nebude chtít chodit.

* Králíček a jeho smysl pro teritorium

Nezasahujte králíkovi do klece v době jeho přítomnosti. Mohl by to brát jako narušení svého teritoria a proti ruce vystartovat s úmyslem vyhnat vetřelce. U některých králíků proti tomuto chování pomáhá, když mu jemně přitisknete hlavičku k podlaze, což v králičí řeči značí podřízené postavení. Mějte ma paměti, že klec je JEHO. Králíčka nebíte, nekřičte na něho! Pokud se Vám nelíbí co králíček dělá tak ho naučte na tleskání či mlaskání. S ušáčkem se mazlete, oslovujte ho, hlaďte ho a mluvte na něj. I králíček se dá ochočit a umí přiskákat na zavolání.

Pamatujte, že teddy králíček je od přírody klidné a hodné zvířátko, ale pokud ho budete trápit, stane se z hodného kamaráda, zlý králíček.

* Užitečné odkazy: https://www.kralici.cz - najdete zde vše o králíčkách https://www.webareal.cz/www-petshop-nej-cz - kvalitní krmivo, které používám